Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie KSeF
Projekt ustawy wprowadzającej obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) uwzględnia wszystkie kluczowe postulaty w zakresie wystawiania e-faktur, które były zgłaszane przez przedsiębiorców w trakcie konsultacji.
Procedowany projekt zakłada wprowadzenie obowiązku wystawiania e-faktur dla wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT), w dwóch etapach:
- od 1 lutego 2026 r. dla dużych podatników (o wartości sprzedaży za 2024 r. przekraczającej 200 mln zł wraz z podatkiem),
- od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.
W przypadku najmniejszych podatników, których transakcje obejmują niewielkie kwoty (do łącznej wartości sprzedaży do 10 tys. zł miesięcznie), termin wdrożenia zostanie odroczony do 1 stycznia 2027 r.
Dodatkowo, faktury VAT RR dokumentujące nabycie produktów rolnych od rolników ryczałtowych nie będą objęte obowiązkiem wystawiania w KSeF. Wystawianie tych dokumentów w systemie dobrowolnie będzie możliwe od 1 kwietnia 2026 r.
Do końca 2026 r. przedsiębiorcy nadal będą mogli wystawiać faktury przy użyciu kas rejestrujących. Ponadto odroczenie kar do końca 2026 r. zapewni dodatkowy czas podatnikom na prawidłowe wdrożenie obowiązków bez potencjalnej sankcji za błędy. Równocześnie do końca przyszłego roku odroczony zostaje obowiązek podawania numeru KSeF w tytułach przelewów za e-faktury.
Kolejnymi działaniami w kierunku wdrożenia KSeF będą między innymi: publikacja dokumentacji technicznej, planowane testy systemu, udostępnienie certyfikatów oraz udostępnienie środowisk testowych.
W związku z wejściem KSeF 2.0, projekt ustawy przewiduje również skrócenie podstawowego terminu zwrotu VAT z urzędu skarbowego z 60 do 40 dni.