Aktualności

21
maj

Podatnik, który otrzyma niekorzystną interpretację podatkową, będzie mógł ją zaskarżyć do WSA 21.05.2017r.

Od czerwca podatnicy kwestionujący niekorzystne dla nich interpretacje, nie będą musieli wzywać organu do usunięcia naruszenia prawa; będą mogli zaskarżyć interpretację do sądu.

Odpowiednie zmiany przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego oraz prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, która wchodzi w życie 1 czerwca br. Stanowi ona część pakietu 100 zmian dla firm, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom.

Na zmianie dotyczącej wezwania do usunięcia naruszenia prawa skorzystają podatnicy kwestionujący wydane na ich wniosek interpretacje podatkowe. Aktualne przepisy nie przewidują normalnego trybu odwoławczego w przypadku otrzymania niekorzystnej interpretacji podatkowej (inaczej niż przy decyzji podatkowej). Niezadowolony podatnik, aby zaskarżyć interpretację do sądu, musi najpierw wezwać organ do “usunięcia naruszenia prawa”. Ma na to 14 dni.

Wchodząca zmiana zakłada, że podatnik, który otrzyma niekorzystną interpretację podatkową, będzie ją mógł w terminie 30 dni zaskarżyć do WSA.

Link do artykułu:
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1044453,nowe-korzystne-procedury-administracyjne-dla-podatnikow-od-czerwca.html

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna z 21 maja 2017 r. (wyd. elektroniczne): „Podatnik, który otrzyma niekorzystną interpretację podatkową, będzie mógł ją zaskarżyć do WSA”, Autor: Marcin Musiał.

PolandSpainEnglishGerman